SE10DGHM3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SE10DGHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 3A TO263AC
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
3A
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Current-Max :
15µA
Reverse Recovery Time :
3 μs
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
175°C
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 10A
Capacitance @ Vr, F :
67pF @ 4V 1MHz
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 400V
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Terminal Form :
Gull wing
Non-rep Pk Forward Current-Max :
110A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Current-Max :
3A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Application :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Case Connection :
CATHODE
Terminal Position :
Single
Published :
2017
Number of Phases :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-263AC
Configuration :
Single
Datasheets
SE10DGHM3/I
Vishay SE10DGHM3/I
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.15V @ 10A -55°C~175°C 15μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
SE10DGHM3/I Overview
Devices like this have an average rectified current of 3A volts.When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 15μA.Output current maximum is 3A.
SE10DGHM3/I Features
an average rectified current of 3A volts
A maximum reverse current of 15μA
3A is the maximum value
SE10DGHM3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SE10DGHM3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB