SDZT15R5.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDZT15R5.6
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.6V 100MW SMD0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Working Test Current :
5mA
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PBCC-N2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2.5V
Diode Type :
ZENER DIODE
Mount :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5.43%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Reference Voltage :
5.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Zener Voltage :
5.6V
Terminal Form :
NO LEAD
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Position :
BOTTOM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SDZT15R5.6
ROHM Semiconductor SDZT15R5.6
ZENER DIODE ±5% 5.6V 1μA @ 2.5V 150°C 100mW 2 Terminations 0201 (0603 Metric)
SDZT15R5.6 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 2.5V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5.43% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.
SDZT15R5.6 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2.5V
1μA @ 2.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA