SDT12A120P5Q-7D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDT12A120P5Q-7D
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI™ 5
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 12A POWERDI5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount :
yes
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 12A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
PowerDI™ 5
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
120V
Reverse Current-Max :
500μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Flat
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Terminal Position :
Dual
Output Current-Max :
12A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
300A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
SDT12A120P5Q-7D
Diodes Incorporated SDT12A120P5Q-7D
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 12A -55°C~150°C 500μA @ 120V 3-Termination Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
SDT12A120P5Q-7D Overview
When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 500μA.Output current maximum is 12A.
SDT12A120P5Q-7D Features
A maximum reverse current of 500μA
12A is the maximum value
SDT12A120P5Q-7D Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDT12A120P5Q-7D applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB