SDR7030-470K
Mfr.Part #
SDR7030-470K
Description
FIXED IND 47UH 700MA 340MOHM SMD
Q Factor :
12
JESD-609 Code :
e3
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Current - Saturation :
780mA
Published :
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
12
Series :
SDR7030
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
12 @ 2.52MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
700mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
3mm
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Inductance :
47μH
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR
Current Rating :
700mA
Size / Dimension :
0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Test Frequency :
100kHz
Datasheets
SDR7030-470K
Bourns, Inc. SDR7030-470K
SDR7030-470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD