SDR6603-220M
Mfr.Part #
SDR6603-220M
Description
FIXED IND 22UH 800MA 370MOHM SMD
Stock
1
In Stock :
1
Fixed Inductors
Current - Saturation :
700mA
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
370mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Series :
SDR6603
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Radiation Hardening :
No
DC Current :
800mA
Test Frequency :
100kHz
Depth :
4.45mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max DC Current :
800mA
Q Factor :
16
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
22μH
Published :
2004
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
2618
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Current Rating :
800mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military Standard :
Not
HTS Code :
Height :
2.92mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
16 @ 2.52MHz
Datasheets
SDR6603-220M
Bourns, Inc. SDR6603-220M
SDR6603-220M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD