SDR2207-121KL
Mfr.Part #
SDR2207-121KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 120UH 1.6A 230MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
15.3mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Inductance :
120μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Q Factor :
20
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
100kHz
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e1
Package / Case :
Nonstandard
RMS Current (Irms) :
1.6A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
1.6A
Max DC Current :
1.6A
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Published :
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
20 @ 2MHz
Case/Size Code :
Series :
SDR2207
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shielding :
No
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Current - Saturation :
3A
Number of Functions :
1
Height :
7mm
Inductance Tolerance :
10%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Size / Dimension :
0.866Lx0.591W 22.00mmx15.00mm
Type :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Datasheets
SDR2207-121KL
Bourns, Inc. SDR2207-121KL
SDR2207-121KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD