SDR1806-151KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDR1806-151KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 1.4A 270MOHM SMD
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
RMS Current (Irms) :
1.4A
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
6.6mm
Shielding :
No
Max DC Current :
1.4A
Material - Core :
Ferrite
DC Current :
1.4A
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Current - Saturation :
2.6A
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
1.4A
Published :
2006
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
150μH
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Tolerance :
10%
Series :
SDR1806
Quality Factor-Min (at L-nom) :
23
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Copper/Tin (Cu/Sn)
Mount :
Surface Mount
Depth :
14.3mm
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Type :
Wirewound
Coil Resistance :
270mOhm
Q @ Freq :
23 @ 796kHz
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Number of Functions :
1
Q Factor :
23
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
270mOhm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SDR1806-151KL
Bourns, Inc. SDR1806-151KL
SDR1806-151KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD