SDR1307A-3R3M
Mfr.Part #
SDR1307A-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 7.5A 8.7MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Current - Saturation :
15A
Max DC Current :
7.5A
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
8.7mOhm Max
RMS Current (Irms) :
7.5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
26 @ 7.96MHz
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Series :
SDR1307A
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance Tolerance :
20%
Inductance :
3.3μH
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Ratings :
AEC-Q200
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Radiation Hardening :
Height :
7mm
Datasheets
SDR1307A-3R3M
Bourns, Inc. SDR1307A-3R3M
SDR1307A-3R3M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD