SDR1307-680KL
Mfr.Part #
SDR1307-680KL
Description
FIXED IND 68UH 2.3A 120 MOHM SMD
Stock
20
In Stock :
20
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current :
2.3A
Diameter :
13mm
Published :
2006
Height :
7mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance Tolerance :
10%
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Number of Functions :
1
Contact Plating :
Tin
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Tolerance :
±10%
Inductance :
68μH
Current Rating :
2.3A
REACH SVHC :
No SVHC
Q Factor :
24
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Package / Case :
Nonstandard
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
2.3A
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
2851
Current - Saturation :
3.5A
JESD-609 Code :
e3
RMS Current (Irms) :
2.3A
Q @ Freq :
24 @ 2.52MHz
Test Frequency :
100kHz
Pbfree Code :
yes
Series :
SDR1307
Datasheets
SDR1307-680KL
Bourns, Inc. SDR1307-680KL
SDR1307-680KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD