SDR1307-561KL
Mfr.Part #
SDR1307-561KL
Description
FIXED IND 560UH 850MA 880MOHM SM
Stock
20
In Stock :
20
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Published :
2006
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
13mm
Test Frequency :
100kHz
Q @ Freq :
10 @ 796kHz
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
850mA
DC Resistance (DCR) :
880mOhm Max
Construction :
Cylindrical
RMS Current (Irms) :
850mA
Case/Size Code :
2851
Series :
SDR1307
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
HTS Code :
Current - Saturation :
1.3A
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Q Factor :
10
Size / Dimension :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Shielding :
No
Inductance :
560μH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Ferrite
Inductance Tolerance :
10%
Current Rating :
850mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
7mm
Datasheets
SDR1307-561KL
Bourns, Inc. SDR1307-561KL
SDR1307-561KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD