SDR1305-100M
Mfr.Part #
SDR1305-100M
Description
FIXED IND 10UH 3.6A 37 MOHM SMD
DUAL ENDED
DC Current :
3.6A
1 (Unlimited)
Depth :
13mm
Current Rating :
3.6A
Construction :
RECTANGULAR
Height :
4.8006mm
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Case/Size Code :
Tolerance :
±20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
Inductance :
10μH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Max DC Current :
3.6A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Series :
SDR1305
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
37mOhm Max
Q Factor :
35
Current - Saturation :
4.4A
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
35 @ 2.52MHz
Datasheets
SDR1305-100M
Bourns, Inc. SDR1305-100M
SDR1305-100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD