SDR1030-2R7M
Mfr.Part #
SDR1030-2R7M
Description
FIXED IND 2.7UH 3A 28 MOHM SMD
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
3A
Current Rating :
3A
DC Resistance (DCR) :
28mOhm Max
Current - Saturation :
4.2A
Q @ Freq :
13 @ 7.96MHz
Inductance :
2.7μH
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
73.6MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
2.9972mm
Tolerance :
±20%
Q Factor :
13
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Size / Dimension :
0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
100kHz
JESD-609 Code :
e2
Series :
SDR1030
Case/Size Code :
Datasheets
SDR1030-2R7M
Bourns, Inc. SDR1030-2R7M
SDR1030-2R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD