SDR1006-681KL
Mfr.Part #
SDR1006-681KL
Description
FIXED IND 680UH 280MA 2.25OHM SM
Stock
547
In Stock :
547
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Q Factor :
12
Military Standard :
Not
Diameter :
9.8mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height :
5.8mm
Max DC Current :
280mA
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Saturation :
650mA
DC Current :
280mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Series :
SDR1006
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance :
680μH
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Tolerance :
10%
Number of Functions :
1
Current Rating :
280mA
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Published :
2006
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
2.1MHz
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
2.25Ohm Max
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
280mA
Test Frequency :
1kHz
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Q @ Freq :
12 @ 796kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.386Lx0.386W 9.80mmx9.80mm
Datasheets
SDR1006-681KL
Bourns, Inc. SDR1006-681KL
SDR1006-681KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD