SDR1006-3R9ML
Mfr.Part #
SDR1006-3R9ML
Description
FIXED IND 3.9UH 4.6A 27 MOHM SMD
Fixed Inductors
Height :
5.8mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
4.6A
Shielding :
No
DC Current :
4.6A
DC Resistance (DCR) :
27mOhm Max
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
48MHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductance Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Termination :
SMD/SMT
Series :
SDR1006
Radiation Hardening :
No
RMS Current (Irms) :
4.6A
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Depth :
9.8mm
Military Standard :
Not
Material - Core :
Ferrite
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Q @ Freq :
34 @ 7.96MHz
Max DC Current :
4.6A
Size / Dimension :
0.386Lx0.386W 9.80mmx9.80mm
Current - Saturation :
8.4A
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
3.9μH
Q Factor :
34
Diameter :
9.8mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
SDR1006-3R9ML
Bourns, Inc. SDR1006-3R9ML
SDR1006-3R9ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD