SDR1005-3R3M
Mfr.Part #
SDR1005-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 5A 15 MOHM SMD
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
RMS Current (Irms) :
5A
JESD-609 Code :
e2
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Shielding :
No
Inductance :
3.3μH
Number of Functions :
1
DC Current :
5A
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Military Standard :
Not
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
15mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
Inductance Tolerance :
20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
15mOhm
Current Rating :
6.4A
Tolerance :
±20%
Series :
SDR1005
Number of Terminations :
2
Height :
5mm
Q Factor :
50
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
1kHz
Q @ Freq :
45 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
54MHz
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Finish :
Copper/Tin (Cu/Sn)
Max DC Current :
5A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
10.2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
2
Datasheets
SDR1005-3R3M
Bourns, Inc. SDR1005-3R3M
SDR1005-3R3ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD