SDN10-24-100C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDN10-24-100C
Manufacturer
SolaHD
Description
240W 24V DIN S/P 115/230V IN IEC
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
SolaHD
Product Category :
Length :
116mm
Depth :
115.57mm
Max Voltage Rating (AC) :
264V
Mounting Type :
DIN Rail
Min Input Voltage :
85V
Min Operating Temperature :
-25°C
Min Input Voltage (AC) :
85V
Output Voltage :
24V
Mount :
DIN Rail
Width :
59.944mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output 1 :
10A
Max Output Power :
240W
Size / Dimension :
4.36Lx2.36W x 4.85 H 110.7mmx59.9mmx123.2mm
Max Operating Temperature :
60°C
Current - Output (Max) :
10A
Feature :
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Number of Outputs :
1
Published :
2011
Voltage - Output 1 :
24V
Max Input Voltage :
264V
Series :
SDN-C
Output Current :
10A
REACH SVHC :
Unknown
Output Power :
240W
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85V~264VAC 90V~375VDC
Height :
123.952mm
Max Output Current :
10A
Power (Watts) :
240W
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
240W
Approval Agency :
CE, cULus, cURus, EAC
Efficiency :
90%