SDF-R37-113L461
Mfr.Part #
SDF-R37-113L461
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
SDF-R37
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Color :
Black
IP Rating :
IP67
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Style :
Flange
Termination :
Solder
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
RoHS :
Details
Connector Style :
D-Sub
Pitch :
2.77mm
Packaging :
Tray
Series :
SDF
Contact Gender :
Pin (Male)
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Mounting Type :
PCB Mount
Filter Type :
Backset Spacing :
Type :
PLUG
Current Rating (Amps) :
5A
Insulation Material :
Gender :
Male
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Termination Style :
Solder Pin
Mounting Hardware :
4-40 Boardlocks, Brackets
Number of Rows :
2 Row
Number of Positions :
37 Position
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size :
4 (C)
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Tradename :
NANOOK
Shell Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5 A
Wire Gauge :
Voltage Rating :
Number of Contacts :
37
Contact Form :
Machined
Contact Type :
Signal
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
SDF-R37-113L461
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp SDF-R37-113L461 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:PCB Mount, Type:PLUG, SDF-R37-113L461 pinout, SDF-R37-113L461 datasheet PDF, SDF-R37-113L461 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp SDF-R37-113L461 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp SDF-R37-113L461
SDF Series D-Sub Plug, Male Pins 37 Position-Position Male Signal Solder 4 (DC, C) PCB Mount Brass Gold Steel, Nickel Plated