SDE0805A-391K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDE0805A-391K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 390UH 600MA 1.5OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
450mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ratings :
AEC-Q200
Current Rating :
600mA
Series :
SDE0805A
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Published :
Test Frequency :
1kHz
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.307Lx0.276W 7.80mmx7.00mm
RMS Current (Irms) :
600mA
Inductance :
390μH
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Frequency - Self Resonant :
4.4MHz
Mount :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
10%
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SDE0805A-391K
Bourns, Inc. SDE0805A-391K
SDE0805A-391K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD