SDE0604A-1R2M
Mfr.Part #
SDE0604A-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 5.3A 20 MOHM SMD
Stock
274
In Stock :
274
Test Frequency :
1MHz
JESD-609 Code :
e3
Published :
2014
Current Rating :
5.3A
Size / Dimension :
0.228Lx0.205W 5.80mmx5.20mm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
155MHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductance :
1.2μH
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RMS Current (Irms) :
5.3A
Inductance Tolerance :
20%
Series :
SDE0604A
Current - Saturation :
6A
Datasheets
SDE0604A-1R2M
Bourns, Inc. SDE0604A-1R2M
SDE0604A-1R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD