SDE0604A-121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDE0604A-121K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 750MA 900MOHM SM
Stock
981
In Stock :
981
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
2014
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.228Lx0.205W 5.80mmx5.20mm
Tolerance :
±10%
Current - Saturation :
600mA
Series :
SDE0604A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Tolerance :
10%
Rated Current-Max :
0.75A
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
7.5MHz
Number of Terminations :
2
Current Rating :
750mA
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RMS Current (Irms) :
750mA
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
ONE SURFACE
REACH SVHC :
No SVHC
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductance :
120μH
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
SDE0604A-121K
Bourns, Inc. SDE0604A-121K
SDE0604A-121K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD