SDCL1V4030-330M-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDCL1V4030-330M-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND 33 UH 1.0A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
Width :
4 mm
Product Type :
Power Inductors - SMD
Features :
Type :
Core Material :
Ferrite
Termination :
Standard
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±20%
Ratings :
Height :
3 mm
Current Rating (Amps) :
800 mA
Core Type :
Thin Film
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Saturation Current :
1 A
Current - Saturation (Isat) :
1A
Inductance :
33 µH
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Semi-Shielded
Series :
SDCL1V40
Supplier Device Package :
Application :
High Current
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
460mOhm Max
Length :
4 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
Power Inductors
Datasheets
SDCL1V4030-330M-R
Eaton-Electronics Division SDCL1V4030-330M-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD