SDCL1V4020-100M-R
Mfr.Part #
SDCL1V4020-100M-R
Description
IND 10 UH 2.8A SMT
Stock
928
In Stock :
928
Current - Saturation (Isat) :
2.8A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
4 mm
DC Resistance (DCR) :
216mOhm Max
Inductance :
10 µH
Current Rating (Amps) :
1.7 A
Width :
4 mm
Series :
SDCL1V40
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Test Frequency :
100 kHz
Saturation Current :
2.8 A
Height :
2 mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
SDCL1V4020-100M-R
Eaton-Electronics Division SDCL1V4020-100M-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD