SDCL1V2510-2R2M-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDCL1V2510-2R2M-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND 2.2 UH 1.60A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Length :
2.5 mm
Test Frequency :
100 kHz
Core Material :
Ferrite
Height :
1.05 mm
Saturation Current :
1.6 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Application :
High Current
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Product :
Power Inductors
Diameter :
Q @ Freq :
Product Type :
Power Inductors - SMD
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SDCL1V25
Width :
2 mm
Package :
Digi-Reel?
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Ratings :
Package / Case :
Nonstandard
Core Type :
Thin Film
Tolerance :
±20%
Shielding :
Semi-Shielded
Datasheets
SDCL1V2510-2R2M-R
Eaton-Electronics Division SDCL1V2510-2R2M-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD