SDCHA1V8040-6R8-R
Mfr.Part #
SDCHA1V8040-6R8-R
Description
IND SMD POWER 6.8UH 5.1A
Series :
SDCHA1V80
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
5.1 A
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Size / Dimension :
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Current - Saturation (Isat) :
5.6A
DC Resistance (DCR) :
25mOhm
Datasheets
SDCHA1V8040-6R8-R
Eaton-Electronics Division SDCHA1V8040-6R8-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD