SDCHA1V5040-150-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDCHA1V5040-150-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND SMD POWER 15.0UH 1.8A
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Material - Core :
Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Inductance :
15 µH
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Semi-Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
SDCHA1V50
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Type :
Power Inductors - SMD
Application :
Automotive
Current - Saturation (Isat) :
2A
Size / Dimension :
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Termination :
Standard
Type :
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
80mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
Power Inductors
Tolerance :
±20%
Package :
Digi-Reel?
Features :
Q @ Freq :
Datasheets
SDCHA1V5040-150-R
Eaton-Electronics Division SDCHA1V5040-150-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD