SDCH1V8040-101M-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDCH1V8040-101M-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND 100 UH 1.22A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Ratings :
Saturation Current :
1.22 A
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
Test Frequency :
100 kHz
Product Type :
Power Inductors - SMD
Height :
4.2 mm
Shielding :
Semi-Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Application :
High Current
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Length :
8 mm
Product Status :
Active
Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
8 mm
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
1.22A
Diameter :
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Termination :
Standard
Product :
Power Inductors
DC Resistance (DCR) :
345mOhm Max
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Digi-Reel?
Core Type :
Thin Film
Current Rating (Amps) :
1.1 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Core Material :
Ferrite
Series :
SDCH1V80
Package / Case :
Nonstandard
Q @ Freq :
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
SDCH1V8040-101M-R
Eaton-Electronics Division SDCH1V8040-101M-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD