SDCH1V6028-2R2M-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDCH1V6028-2R2M-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND 2.2 UH 6.00A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Semi-Shielded
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
SDCH1V60
Product :
Power Inductors
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance :
2.2 µH
Type :
Width :
6 mm
Core Type :
Thin Film
Current - Saturation (Isat) :
6A
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Core Material :
Ferrite
Height :
3 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Ratings :
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Test Frequency :
100 kHz
Product Type :
Power Inductors - SMD
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Diameter :
Saturation Current :
6 A
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
6 mm
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Application :
High Current
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
SDCH1V6028-2R2M-R
Eaton-Electronics Division SDCH1V6028-2R2M-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD