SD8328-2R5-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SD8328-2R5-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.5UH 6.6A 15.6MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Width :
8.2804mm
Series :
SD8328
Depth :
8.3mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Composition :
Wirewound
Shielding :
Shielded
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Lead Free :
Lead Free
Material - Core :
Ferrite
DC Current :
6.6A
Type :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
4.5A
Current Rating :
6.6A
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
2.5μH
Tolerance :
±30%
Size / Dimension :
0.374Lx0.327W 9.50mmx8.30mm
Height :
3mm
Test Frequency :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
4.5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
15.6mOhm Max
Current Rating (Amps) :
6.6A
Weight :
1.360777g
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
9.4996mm
Datasheets
SD8328-2R5-R
Eaton-Electronics Division SD8328-2R5-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD