SD3118-8R2-R
Mfr.Part #
SD3118-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 810MA 257MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Inductance :
8.2μH
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
3.0988mm
DC Resistance (DCR) :
257mOhm
Mount :
Ferrite
Max DC Current :
1.02A
Tolerance :
±30%
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
810mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.0988mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.122W 3.10mmx3.10mm
Resistance :
257mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Saturation :
1.02A
Current Rating :
810mA
Shielded
Termination :
SMD/SMT
Series :
SD3118
Package / Case :
Nonstandard
Lead Free :
Lead Free
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Weight :
453.59237mg
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Height :
1.8mm
Datasheets
SD3118-8R2-R
Eaton-Electronics Division SD3118-8R2-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD