SD200N12PV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SD200N12PV
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-205AC, DO-30, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 200A DO205
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-205AC, DO-30, Stud
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Stud Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4920A
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Bulk
Case Connection :
CATHODE
Pin Count :
1
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
200A
Operating Temperature (Max) :
180°C
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
Additional Feature :
HIGH SURGE CAPABILITY
Number of Terminations :
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Mount :
Chassis, Stud
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 630A
Application :
HIGH VOLTAGE HIGH POWER
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15mA @ 1200V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Diode Type :
Standard
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Configuration :
Single
Datasheets
SD200N12PV
Vishay SD200N12PV
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 630A -40°C~180°C 15mA @ 1200V 1-Termination Bulk DO-205AC, DO-30, Stud Stud Mount
SD200N12PV Overview
The average rectified current for this device is 200A volts.
SD200N12PV Features
an average rectified current of 200A volts
SD200N12PV Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SD200N12PV applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB