SD125SC150A.T
Mfr.Part #
SD125SC150A.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 15A DIE
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tray
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
200°C Max
Capacitance @ Vr, F :
500pF @ 5V 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Supplier Device Package :
Die
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
890mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 150V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SD125SC150A.T
SMC Diode Solutions SD125SC150A.T
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 890mV @ 15A 200°C Max 500μA @ 150V Tray Die Surface Mount