SD101AWS-G3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SD101AWS-G3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150MW 60V SOD323
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Average Rectified Current :
30mA
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 50V
Reverse Recovery Time :
1 ns
Pbfree Code :
yes
Current - Average Rectified (Io) :
30mA DC
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Peak Reverse Current :
200nA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Series :
Automotive, AEC-Q101
Element Configuration :
Single
Diode Type :
Schottky
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Number of Elements :
1
Published :
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Max Power Dissipation :
150mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Forward Voltage :
1V
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Element Material :
SILICON
Output Current-Max :
0.03A
Forward Current :
30mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
4.309128mg
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 0V 1MHz
HTS Code :
Datasheets
SD101AWS-G3-18
Vishay SD101AWS-G3-18
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 15mA -55°C~125°C 200nA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount
SD101AWS-G3-18 Overview
In this device, there is an average rectified current of 30mA volts.Forward current may not exceed 30mA.The least amount of 150mW heat is produced by electronic or electrical devices (energy lost as heat).Output current is maximal at 0.03A.As the data chart indicates, the peak reverse is 200nA.
SD101AWS-G3-18 Features
an average rectified current of 30mA volts
the least amount of 150mW heat (energy loss)
0.03A is the maximum value
the peak reverse is 200nA
SD101AWS-G3-18 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SD101AWS-G3-18 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB