SD040SA60A.T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SD040SA60A.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
PIV 60V IO 1A CHIP SIZE 40MIL SQ
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Die
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 1A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Capacitance @ Vr, F :
53pF @ 5V 1MHz
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 60V
Datasheets
SD040SA60A.T
SMC Diode Solutions SD040SA60A.T
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 650mV @ 1A -55°C~150°C 100μA @ 60V Die Surface Mount
SD040SA60A.T2 Overview
SD040SA60A.T2 Features
SD040SA60A.T2 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
SD040SA60A.T2 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB