SCTD157K6.3
Mfr.Part #
SCTD157K6.3
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Stock
275
In Stock :
275
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
6.3 V
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Tolerance :
±10%
Capacitance :
150 µF
NTE Electronics
Lifetime @ Temp. :
Package :
Bag
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status :
Active
Package Quantity :
1
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
D
Lead Spacing :
Features :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C