SCT-0750-200
Mfr.Part #
SCT-0750-200
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module, Single Pass Through
Description
CURRENT SENSE MAGNALB 200A:333MV
Stock
484
In Stock :
484
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Operating Temperature :
-20°C~110°C
Series :
SCT-0750
Number of Channels :
1
Polarization :
Unidirectional
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Sensing :
200A
Accuracy :
±1%
Frequency :
30Hz~1kHz
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module, Single Pass Through
For Measuring :
AC
Datasheets
SCT-0750-200
Aim Dynamics SCT-0750-200
SCT-0750 Series 1-Channel Unidirectional -20°C~110°C 30Hz~1kHz 200A Accuracy-±1% Linearity-±1%
SCT-0750-200 Overview
Current sensors are housed in Module, Single Pass Through packages to ensure their safety.
SCT-0750-200 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~110°C
1 Channels
Mounting Type: Free Hanging
Frequency: 30Hz~1kHz
Sensing Current: 200A