SCS120P48
Mfr.Part #
SCS120P48
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 48V 80W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Voltage - Input :
90V~264VAC
Power (Watts) :
80W 110W Forced Air
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output 1 :
1.7A
Operating Temperature :
0°C~50°C
Type :
Open Frame
Efficiency :
70%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
48V
Feature :
Adjustable Output, PFC, Remote Sense
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
SC120 (120W)
Voltage - Output 1 :
48V
Approval Agency :
CE
Size / Dimension :
7.00Lx4.00W x 1.65 H 177.8mmx101.6mmx41.9mm
Height :
12.7mm