SCR105B-101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCR105B-101
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 1.42A 340MOHM SM
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
5.5118mm
Length :
10.4902mm
Current Rating :
720mA
Published :
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
1.42A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.413Lx0.374W 10.50mmx9.50mm
Test Frequency :
1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Shielding :
Shielded
Width :
9.4996mm
Current - Saturation :
720mA
Inductance :
100μH
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SCR105B
Tolerance :
±20%
Datasheets
SCR105B-101
Signal Transformer SCR105B-101
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD