SCIHP0718-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCIHP0718-1R0M
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 7A 18.5 MOHM SMD
Stock
367
In Stock :
367
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
11.5A
Height :
1.8034mm
Inductance :
1μH
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
200kHz
Width :
6.8072mm
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2009
Series :
SCIHP0718
DC Resistance (DCR) :
18.5mOhm Max
Tolerance :
±20%
Current - Saturation :
11.5A
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
200kHz
Package / Case :
Nonstandard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.2898mm
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
7A
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.268W 7.30mmx6.80mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
SCIHP0718-1R0M
Signal Transformer SCIHP0718-1R0M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD