SCD105K162A3Z25-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCD105K162A3Z25-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Rectangular Box
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 10% 1.6KVDC SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Mount :
Chassis Mount
Series :
SCD
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height Seated (Max) :
1.500 38.10mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V):500
Size / Dimension :
2.051Lx1.500W 52.10mmx38.10mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
PP
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Chassis Mount
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
25.4mm
Applications :
Snubber
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Terminal Shape :
Lug
Package / Case :
Rectangular Box
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Termination :
Screw Terminals
Height :
38.1mm