SC53FU-6R8
Mfr.Part #
SC53FU-6R8
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 104MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
1.7A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±30%
Size / Dimension :
0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
Height :
3.2004mm
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Type :
Wirewound
Current Rating :
1.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
5.207mm
Inductance :
6.8μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
104mOhm Max
Test Frequency :
100kHz
Series :
SC53FU
Current Rating (Amps) :
1.6A
Length :
5.207mm
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Unshielded
Datasheets
SC53FU-6R8
Signal Transformer SC53FU-6R8
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD