SC50VB80-G
Mfr.Part #
SC50VB80-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
5-Square, SCVB
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 800V 50A SCVB
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Surface Mount :
No
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Max Surge Current :
500A
HTS Code :
Published :
2013
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
S-XUFM-D5
Lead Free :
Lead Free
Output Current-Max :
50A
Package / Case :
5-Square, SCVB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 12.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
QC Terminal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Three Phase
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
5
Number of Phases :
3
Terminal Position :
UPPER
Current - Average Rectified (Io) :
50A
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Solder Lug
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Configuration :
BRIDGE, 6 ELEMENTS
Packaging :
Tray
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Number of Elements :
6
Datasheets
SC50VB80-G
Comchip Technology SC50VB80-G
Three Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~150°C TJ 10μA @ 800V 1.05V @ 12.5A 5-Termination 3-Phase 5-Square, SCVB Tray
SC50VB80-G Overview
Basically, it's an electronic component with a 5-Square, SCVB package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and ensure Bridge rectifier does not exceed 0 .In order to ensure normal operation, the temperature must be set to -55°C~150°C TJ.In terms of maximum output voltage, it can support 50A.Monitor surge currents and limit them to zero.
SC50VB80-G Features
5-Square, SCVB package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 50A