SC35VB80-G
Mfr.Part #
SC35VB80-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
5-Square, SCVB
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 800V 35A SCVB
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 12.5A
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
QC Terminal
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
HTS Code :
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Output Current-Max :
35A
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
S-XUFM-D5
Package / Case :
5-Square, SCVB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
5
Published :
Number of Phases :
3
Terminal Form :
Solder Lug
Max Surge Current :
350A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
BRIDGE, 6 ELEMENTS
Terminal Position :
UPPER
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Diode Type :
Three Phase
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
6
Current - Average Rectified (Io) :
35A
Datasheets
SC35VB80-G
Comchip Technology SC35VB80-G
Three Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~150°C TJ 10μA @ 800V 1.05V @ 12.5A 5-Termination 3-Phase 5-Square, SCVB Tray
SC35VB80-G Overview
Essentially, this type of electronic component comes in a 5-Square, SCVB package.Monitoring of the reverse leakage current should be undertaken, and it must not exceed zero.At -55°C~150°C TJ, the device operates normally.You can use rectifier to support a maximum output voltage of 35A.There should be a strict limit on surge currents, and the value should not exceed 350A.
SC35VB80-G Features
5-Square, SCVB package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 35A
SC35VB80-G Applications
There are a lot of Comchip Technology
SC35VB80-G applications of bridge rectifiers.
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A