SC16C754IB80,557
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC16C754IB80,557
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC UART QUAD W/FIFO 80-LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Width :
12mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
12mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Data Transfer Rate-Max :
0.625 MBps
Data Rate (Max) :
5Mbps
Terminal Form :
Gull wing
Number of Channels :
4, QUART
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
80
Address Bus Width :
3
HTS Code :
Boundary Scan :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.6mm
Published :
Clock Frequency :
80MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
FIFO's :
64 Byte
Terminal Pitch :
0.5mm
Low Power Mode :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
With Modem Control :
Temperature Grade :
Industrial
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
Terminal Position :
QUAD
External Data Bus Width :
8
Power Supplies :
2.53.3/5V
Base Part Number :
SC16C754
Number of Terminations :
80
Number of Serial I/Os :
4
Package / Case :
80-LQFP
Supply Voltage :
3.3V