SC16C752IB48,151
Mfr.Part #
SC16C752IB48,151
Package / Case
48-LQFP
Description
IC UART DUAL W/FIFO 48-LQFP
Package / Case :
48-LQFP
Height Seated (Max) :
1.6mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Communication Protocol :
ASYNC, BIT
FIFO's :
64 Byte
Base Part Number :
SC16C752
Width :
7mm
Number of Terminations :
48
Number of Serial I/Os :
2
JESD-609 Code :
e3
Data Transfer Rate-Max :
0.625 MBps
Terminal Pitch :
0.5mm
Data Rate (Max) :
5Mbps
Packaging :
Tray
Power Supplies :
3.3/5V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V
Pin Count :
48
Length :
7mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Channels :
2, DUART
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Position :
QUAD
Clock Frequency :
80MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY