SC16C750IB64,151
Mfr.Part #
SC16C750IB64,151
Package / Case
64-LQFP
Description
IC UART SINGLE W/FIFO 64-LQFP
Packaging :
Tray
Operating Temperature (Max) :
85°C
Surface Mount :
yes
Data Transfer Rate-Max :
0.375 MBps
Height Seated (Max) :
1.6mm
HTS Code :
Number of Channels :
1, UART
Length :
10mm
Communication Protocol :
ASYNC, BIT
Data Rate (Max) :
3Mbps
Number of Serial I/Os :
1
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Number of Terminations :
64
Published :
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
64-LQFP
Base Part Number :
SC16C750
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
Clock Frequency :
48MHz
Width :
10mm
FIFO's :
64 Byte
Pin Count :
64
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V