SC16C654DIB64,151
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC16C654DIB64,151
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC UART QUAD W/FIFO 64-LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Communication Protocol :
ASYNC, BIT
Low Power Mode :
yes
FIFO's :
64 Byte
Number of Terminations :
64
Terminal Position :
QUAD
Length :
10mm
Data Transfer Rate-Max :
0.625 MBps
HTS Code :
Number of Channels :
4, QUART
Operating Temperature (Min) :
-40°C
External Data Bus Width :
8
Clock Frequency :
80MHz
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Address Bus Width :
5
Pin Count :
64
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Grade :
Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Rate (Max) :
5Mbps
Number of Serial I/Os :
4
Width :
10mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
Terminal Pitch :
0.5mm
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Boundary Scan :
No
Package / Case :
64-LQFP
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
SC16C654
Surface Mount :
yes
With False Start Bit Detection :
Packaging :
Tray
Operating Temperature (Max) :
85°C