SC16C554DIB64,128
Mfr.Part #
SC16C554DIB64,128
Package / Case
64-LQFP
Description
IC UART QUAD 64LQFP
With False Start Bit Detection :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Number of Terminations :
64
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
SC16C554
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY
Clock Frequency :
80MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V
Number of Serial I/Os :
4
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
10mm
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
64
Height Seated (Max) :
1.6mm
Address Bus Width :
5
Package / Case :
64-LQFP
Data Rate (Max) :
5Mbps
Width :
10mm
Number of Channels :
4, QUART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FIFO's :
16 Byte
Operating Temperature (Min) :
-40°C