SC1545CS-1.8TRT
Mfr.Part #
SC1545CS-1.8TRT
Manufacturer
Semtech
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LDO CPU 1OUT 8SO
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Special Purpose Regulators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
LDO (Linear), CPU Motherboard
Operating Temperature :
-40°C~70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
SmartLDO™
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
8
Number of Pins :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
500mA
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.9mm
Number of Functions :
1
Width :
3.9mm
Min Current Limit :
550mA
Voltage - Output :
1.8V
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage 1 :
1.8V
Voltage - Input :
5V 12V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
Datasheets
SC1545CS-1.8TRT
Introducing Special Purpose Regulators Semtech SC1545CS-1.8TRT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, SC1545CS-1.8TRT pinout, SC1545CS-1.8TRT datasheet PDF, SC1545CS-1.8TRT amp .Beyond Special Purpose Regulators Semtech SC1545CS-1.8TRT ,we also offer LTC3634EUFD#TRPBF, ISL95855CHRTZ-T, LT8697EUDD#PBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Semtech SC1545CS-1.8TRT
[Special Purpose Regulators Semtech SC1545CS-1.8TRT] Overview
SC1545CS-1.8TRT Features
  • Integrated circuit regulator for CPU and other applications
  • 1 output for streamlined power delivery
  • Stable output voltage for reliable performance
  • Compact 8SO package for space-constrained designs
  • Advanced technology for enhanced efficiency
  • Manufactured by Semtech, a trusted name in electronic components
SC1545CS-1.8TRT Applications
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL