SC1210-470
Mfr.Part #
SC1210-470
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 47UH 380MA 1.69OHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Nonstandard
Series :
SC1210
Composition :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Tolerance :
±10%
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
380mA
Current - Saturation :
170mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.138Lx0.106W 3.50mmx2.70mm
Inductance :
47μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
1.69Ohm Max
Type :
Wirewound
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Current Rating :
380mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.5052mm
Test Frequency :
1MHz
Width :
2.6924mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Datasheets
SC1210-470
Signal Transformer SC1210-470
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD