SC1206-1R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC1206-1R0
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Composition :
Wirewound
Current Rating :
780mA
Tolerance :
±20%
Width :
1.8034mm
Length :
3.5052mm
Inductance :
1μH
DC Resistance (DCR) :
364mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
780mA
Current - Saturation :
510mA
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Size / Dimension :
0.138Lx0.071W 3.50mmx1.80mm
Published :
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
SC1206
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
1MHz
Datasheets
SC1206-1R0
Signal Transformer SC1206-1R0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD